e-prawnik.pl Porady prawne

Data rozpoczęcia działalności gospodarczej

Pytanie:

Wspólnicy spółki z o.o. utworzyli spółkę na podstawie aktu notarialnego z dnia 27.07.2005 r. Zawarli w akcie notarialnym informację, że w związku z tym, że spółka rozpoczyna działalność w drugiej połowie roku, będzie miała przedłużony rok podatkowy do końca 2006 r. 19.09.2005 r. spółka została zarejestrowana w sadzie. 17.11.2005 r. Spółka została zgłoszona w urzędzie skarbowym. Sporządzając CIT-8 za rok 2006, jaką datę rozpoczęcia działalności gospodarczej należy wpisać?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Data rozpoczęcia działalności gospodarczej

13.8.2007

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują pojęcia „rozpoczęcie działalności”, natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe otwiera się na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. Zgodnie z interpretacjami organów podatkowych, dniem tym może być dzień poniesienia pierwszych wydatków (tak: informacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola z dnia 31 grudnia 2003 r., sygn. US40/DP/423/AP/361/2003). Także wniesienie przez wspólników wkładów (w formie pieniężnej lub niepieniężnej) jest przejawem rozpoczęcia działalności, o której mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawie o rachunkowości (tak: postanowienie Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie z dnia 7 kwietnia 2005 r., sygn. P-3/423-8/05).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ