Niezłożenie w terminie deklaracji VAT-7

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą. Otrzymałem informację z Urzedu Skarbowego, że złożyłem z 5-miesięcznym opóźnieniem deklarację VAT-7. Jestem pewien, że taką deklarację składałem, ale przypominam sobie też fakt, że w dacie, jaką US przyjmuje za wpływ mojej deklaracji składałem korekty poprzednich deklaracji. Niestety nie potrafię znależć potwierdzenia nadania deklaracji we właściwym terminie. Jaka kara mi grozi (podobno jest to przestępstwo, czy też wykroczenie karnoskarbowe), jeżeli nie znajdę dowodu nadania i nie będę tym samym w stanie udowodnić, że taki dokument wysłałem?"

Odpowiedź prawnika: Niezłożenie w terminie deklaracji VAT-7

Zgodnie z art. 56 § 4 Kodeksu kanego skarbowego, karze grzywny za wykroczenie skarbowe podlega ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie skÅ‚ada w terminie organowi podatkowemu lub pÅ‚atnikowi deklaracji lub oÅ›wiadczenia.

Zatem nawet podatnik, który wpÅ‚aciÅ‚ podatek VAT w terminie, a jedynie nie zÅ‚ożyÅ‚ deklaracji (lub organ kwestionuje zÅ‚ożenie deklaracji, a podatnik nie potrafi tego faktu udowodnić), może podlegać odpowiedzialnoÅ›ci za wykroczenie skarbowe i może być na niego naÅ‚ożona grzywna w granicach od jednej dziesiÄ…tej do dwudziestokrotnej wysokoÅ›ci minimalnego wynagrodzenia (art. 48 § 1 Kodeksu karnego skarbowego). WymierzajÄ…c karÄ™ grzywny, uwzglÄ™dnia siÄ™ także stosunki majÄ…tkowe i rodzinne sprawcy oraz jego dochody i możliwoÅ›ci zarobkowe. W 2009 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 1276 zÅ‚.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika