Dobrowolne ubezpieczenie społeczne

Pytanie:

Do końca marca pracowałem na etacie w firmie. Od połowy marca opłacałem składki ze swojej firmy, której jestem właścicielem (łącznie z ubezpieczeniem chorobowym). W kwietniu zachorowałem. ZUS kwestionuje opłacanie składek z ramienia mojej prywatnej firmy za marzec; twierdzi, że powinienem opłacać tylko składkę zdrowotną. Czy faktycznie nie mogę opłacać dobrowolnie ubezpieczenia chorobowego i społecznego jeżeli miałem ubezpieczenie z firmy, gdzie byłem zatrudniony? Jaki zasiłek otrzymam w kwietniu racji mojego chorobowego?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby zatrudnione na umowę o pracę, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, są obejmowane obowiązkowo ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy. Mogą one dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z innych tytułów (np. prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej).

Ubezpieczeniu chorobowemu podlegają obowiązkowo m. in. osoby zatrudnione na umowę o pracę. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mogą być objęte ubezpieczeniem chorobowym tylko dobrowolnie. Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na swój wniosek osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Pomimo, że w miesiącu marcu był Pan objęty obowiązkowo ubezpieczeniem społecznym z tytułu pozostawania w stosunku pracy, mógł Pan dodatkowo dobrowolnie ubezpieczyć się w zakresie ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wysokość zasiłku chorobowego w miesiącu kwietniu uzależniona jest od wysokości składki opłacanej przez Pana na ubezpieczenie chorobowe.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY