Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

Pytanie:

Osoba z rodziny miała wypadek samochodowy. Sprawca miał ubezpieczenie OC. Od zakładu ubezpieczeniowego w którym sprawca miał polisę należy się odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Co w sytuacji kiedy ofiara wypadku po kilkumiesięcznym pobycie w szpitalu umiera. Jakie odszkodowanie się wtedy nalezy rodzinie czy za poniesiony uszczerbek na zdrowiu, czy jakieś inne. Czy może oba odszkodowania?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeżeli w wyniku czynu niedozwolonego, jakim było spowodowanie wypadku, ofiara wypadku umiera, jej bliskim przysługuje szereg roszczeń w stosunku do podmiotu, który był sprawcą wypadku. Roszczenia te można podzielić na trzy grupy: - renta - jednorazowe odszkodowanie - zwrot kosztów leczenia i pogrzebu. n. Renta. Renta w takim przypadku przysługuje dwóm grupom osób. Do pierwszej grupy zalicza się osoby, wobec których zmarły miał ustawowy obowiązek alimentacyjny - np. rodzic w stosunku do dziecka, które jeszcze nie jest się w stanie samodzielnie utrzymać. Osoby te mogą żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty. Rentę tę oblicza się stosownie do potrzeb poszkodowanego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego. Przysługuje ona przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego. Należy podkreślić, iż dla skuteczności tego roszczenia nie jest konieczne ustalenie faktycznego wypłacania przez zmarłego świadczeń alimentacyjnych, lecz tylko zaistnienie podstaw do ich wypłacania. Podobne roszczenie przysługuje innym osobom bliskim zmarłego, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania. W przeciwieństwie jednak do pierwszej z wymienionych grup, przyznanie renty innym osobom bliskim, na rzecz których zmarły dobrowolnie dostarczał środków utrzymania, renta ta przysługuje, jeżeli wymagają tego zasady współżycia społecznego. Z ważnych powodów, na żądanie uprawnionego sąd zamiast renty może przyznać mu jednorazowe odszkodowanie pieniężne. n. Odszkodowanie pieniężne. Niezależnie od roszczeń o rentę, sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odszkodowanie pieniężne, jeżeli wskutek śmierci zmarłego, nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. n. Zwrot kosztów leczenia i pogrzebu. Zobowiazany do naprawienia powstałej szkody powinien zwrócić osobom, które koszty takie poniosły, wydatki związane z leczeniem zmarłego oraz koszty pogrzebu. Do kosztów pogrzebu zalicza się także koszty skromnego nagrobka, odpowiadającego miejscowym zwyczajom. Należy jednak pamiętać, że powyższe roszczenia przysługują uprawnionym wówczas, gdy śmierć była spowodowana czynem niedozwolonym i nastąpił związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy czynem a śmiercią - a w analizowanym przypadku - pomiędzy wypadkiem samochodowym a zgonem ofiary wypadku.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

woliska

25.4.2018 22:34:27

Re: Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

A to nie lepiej zgłosić się w takiej sytuacji do EuCO? Myślę, że to znacznie lepsze i prostsze rozwiązanie, aniżeli samemu się w to bawić.

Aneta

2.1.2012 16:7:54

Re: Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

Witam, mam pytanie dotyczące wypadku samochodowego, moi znajomi jechali samochodem jako pasażerowie , samochod prowadzil sąsiad , warunki [pogodowe były kiepskie, była noc, na drodze lezał pijany człowiek ( na środku drogi) po którym ten kierowca przejechał zjechał do rowu wszyscy pasażerowie odnieśli obrażenia, ów człowiek nie miał ubezpieczenia, moi znajomi odnieśli cieżkie obrażenia, zwrocili sie ubezpieczalni kierowcy samochodu (OC) , ubezpieczalnia odmowila wyplaty gdyż prokurator okreslił jako sprawce tego pijanego lezacego na ulicy jako przyczyne wypadku, moi znajomi nie mogą otrzymać odszkodowania a takZE pokrycia koszto leczenia, czy jest jakieś prawo, sposób , czy rzeczywiscie nie nalezy im sie odszkodowanie.Bardzo prosze o pomoc

izabela

10.10.2011 10:43:20

Re: Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

Witam! moja mama byla ofiara wypadku zostala potracona przez smochod. Mama jechala rowerem a pan ktory jechal za nia zajechal jej droge i zaczepil lusterkiem po czym upadla na auto a pozniej na aswalt zabralo ja pogotowie ma uraz uraz glowy i wtrzasnienie mozgu mama ma 68 lat i cukrzyce co spowodowalo ze bardzo zle sie czuje byla trzy doby w szpitalu ale czuje sie coraz gorzej. Jak starac sie o odszkodowanie o jakies zadosc uczynienie od sprawcy wypadku? prosze o odpowiedz. Dziekuje!

ania

3.10.2010 14:42:38

Re: Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

Proszę o poradę. Co można zrobić jeśli ofiara kolizji w wyniku poniesionych ran umarła a nie zna się tożsamości sprawcy? Jakie kroki można podjąć?

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: