Dochodzenie roszczenia z umowy pożyczki

Pytanie:

Pożyczyłem znajomemu pewną sumę pieniędzy. Znajomy spłacał sumiennie co miesiąc ustalone kwoty. Dwa miesiące temu przestał płacić. Co można zrobić w takiej sytuacji. Czy możliwe jest jednorazowe dochodzenie całej kwoty?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W takim wypadku po wysłaniu wezwania do zapłaty, a po bezskutecznym upływie terminu należałoby wystąpić z pozwem o zapłatę na podstawie art. 720 kc dotyczącego roszczeń z umowy pożyczki. Do pozwu takiego dołączyłby Pan potwierdzony przez notariusza za zgodność z oryginałem tekst oświadczenia i domagałby się Pan spłaty niezwróconych kwot. Należy jednak mieć na uwadze okoliczność, że na razie nie może Pan domagać się spłaty całości kwoty - możliwe jest natomiast domaganie się zwrotu jedynie tych należności, które stały się wymagalne. Chodzi zatem o wymagalne do tej pory raty - nie o całość przekazanej przez Pana kwoty.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY