Udowodnienie autentyczności złożonego podpisu

Pytanie:

"Kilka lat temu pożyczyłem swojemu znajomemu większą kwotę pieniędzy. Sporządziliśmy umowę pożyczki (nie była zarejestrowana w US). Znajomy pożyczki mi nie oddał więc zwróciłem się z tą sprawą do sądu. Mój znajomy zaprzeczył istnieniu umowy twierdząc że to jest nie jego podpis. Po zasięgnięciu opinii biegłego który stwierdził że podpis jest prawdziwy i należy do mojego znajomego, w tej chwili twierdzi, że dokument umowy jest podrobiony (sfałszowany), ponieważ kiedyś rzekomo dał mi kartkę ze swoim podpisem in blanco. W jaki sposób mogę udowodnić dalej autentyczność dowodu, bo po minie sędziego widzę że sprawa idzie w złym kierunku. "

Odpowiedź prawnika: Udowodnienie autentyczności złożonego podpisu

W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że jeżeli strona zaprzecza prawdziwości dokumentu (twierdzi że jest sfałszowany) albo twierdzi, że zawarte w nim oświadczenie osoby, która je podpisała, od niej nie pochodzi, zobowiązana jest okoliczności te udowodnić. W związku z tym, to pański znajomy musi udowodnić, że umowa pożyczki została podrobiona, a nie Pan, że umowa jest autentyczna. Może Pan jednak wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie biegłego sądowego w celu zbadania prawdziwości pisma. Badanie prawdziwości pisma może nastąpić bez udziału biegłego. Ze względu jednak na to, że ekspertyza pisma ręcznego, a zwłaszcza podpisu zaliczana jest do jednej z najtrudniejszych technik w kryminalistyce, sąd z reguły powinien dopuścić dowód z opinii biegłego. Badanie prawdziwości pisma dokonuje się zwłaszcza przez porównanie pisma na zakwestionowanym dokumencie z pismem tej samej osoby na innych dokumentach niewątpliwie prawdziwych. Sąd w razie potrzeby może wezwać osobę, od której pismo pochodzi, na wyznaczony termin, w celu napisania podyktowanych jej wyrazów.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Emi 2016-01-28 02:29:25

    Dzień dobry ja pisze bo chcialabym zaciagnac porady prawnej..pare lat temu zgubilam dowód osobisty po czym zglosiłam ten fakt na policji....potem jednak zostaly do mnie wysylane upomnienia zaplaty naleznej za korzystnie z uslug telefonicznych okazalo sie ze ktos wzial na mnie telefon lub telefony.Napisalm list w ktorym wyjasnilam iz podpis na umowi napewno nie moze byc moj bo ja nie podpisywalam zadnej umowy i napewno nie bralam zadnego telefonu dostalam odpowiedz w ktorej bylo napisane ze mam odeslac kserokopie dowodu osobistego i tej wlasnie umowy tylko ze umowy nie mialam zrobilam jak kazali i odeslano mi kopie tej umowy i na wiele razy tlumaczylam iz to nie moj podpis i na tym sie skonczylo a teraz przyszlo mi pismo ale juz od komornika zemam splacic cale to zadluzenie ja nie chce tego placic i nie wiem czy jeszcze moge cos w tej sprawie zrobic dlatego tez chcialam zapytac co bym mogla zrobic i jak udowodnic ze to nie moj podpis i do kogo sie udac i prosic o pomoc z gory dziekuje za odpowiedz na E-maila


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika