Okresy uwzględniane przy ponownym przeliczaniu emerytury

Pytanie:

"Jakie okresy można wskazać do ponownego przeliczenia emerytury?"

Odpowiedź prawnika: Okresy uwzględniane przy ponownym przeliczaniu emerytury

Wedle treści art. 111 ust. 1 o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej u.e.r.):

Wysokość emerytury lub renty oblicza się ponownie, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, od podstawy wymiaru ustalonej w myśl art. 15, jeżeli do jej obliczenia wskazano podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego:

1) z liczby kolejnych lat kalendarzowych i w okresie wskazanym do ustalenia poprzedniej podstawy wymiaru świadczenia,

2) z kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z 20 lat kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok kalendarzowy, w którym zgłoszono wniosek o przyznanie emerytury lub renty albo o ponowne ustalenie emerytury lub renty, z uwzględnieniem art. 176,

3) z 20 lat kalendarzowych wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu, przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie emerytury lub renty,

W nawiązaniu do powyższego przepisu, do ponownego przeliczenia podstawy wymiaru emerytury świadczeniobiorca może wskazać zarobki z: a) 10 kolejnych lat kalendarzowych z 20 lat poprzedzających wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru albo b) 20 lat dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o przeliczenie podstawy. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku zarobki przynajmniej w części muszą przypadać po przyznaniu świadczenia. Podkreślamy, że warunkiem koniecznym do takiego przeliczenia jest posiadanie wskaźnika wysokości podstawy wymiaru wyższego niż ten, który był ostatnio przyjęty do obliczenia tej podstawy. Przeliczenie podstawy wymiaru emerytury z nową kwotą bazową może nastąpić również wówczas, gdy ograniczono wskaźnik podstawy wymiaru do 250 proc., a emeryt wskaże zarobki uzyskiwane przynajmniej w części po przyznaniu emerytury.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika