Terminy sporządzenia uzasadnienia

Pytanie:

"Z początkiem października ubiegłego roku zapadł wyrok NSA w interesującej mnie sprawie. Do dzisiaj nie udostępniono uzasadnienia w bazie orzeczeń. Z informacji telefonicznej dowiedziałem się, że projekt uzasadnienia czeka na podpisy. Czy istnieją terminy na sporządzenie uzasadnienia do wyroku sądowego? Czy możliwa jest sytuacja, że uzasadnienie nigdy nie zostanie podpisane i udostępnione? Czy mogę wystąpić o wydanie projektu uzasadnienia w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej?"

Odpowiedź prawnika: Terminy sporządzenia uzasadnienia

Stosownie do art. 193 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, jeżeli nie ma szczególnych przepisów postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, do postępowania tego stosuje się odpowiednio przepisy postępowania przed wojewódzkim sądem administracyjnym, z tym że Naczelny Sąd Administracyjny uzasadnia z urzędu wyroki i postanowienia w terminie trzydziestu dni.

Jak wskazuje T. Woś w swoim komentarzu do tego przepisu, termin do sporządzenia uzasadnienia wyroku jest terminem instrukcyjnym. Oznacza to, że NSA powinien przestrzegać tego terminu, ale jego przekroczenie nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Jeżeli nie był Pan stroną postępowania, nie widzimy niestety możliwości domagania się wydania uzasadnienia wyroku. Nie ma prawnej możliwości wymuszenia przyspieszenia pracy nad uzasadnieniem.

Zgodnie z decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 lutego 2010 roku, sygn. akt BM-VI-066-56/10/1 wyrok sądowy wraz z uzasadnieniem, z którego usunięto dane osobowe stron jest informacją nieprzetworzoną i można żądać dostępu do takich informacji na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Nie jest jednak powiedziane, że sąd zgodzi się z taką interpretacją i przychyli się do wniosku o udostępnienie takiej informacji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika