Dowody w procesie karnym

Pytanie:

Czy nielegalnie zdobyte dowody mogą być przedstawione w sprawie sadowej np ukradziona korespondencja przez osobę przedstawiającą dowód?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W Polsce nie obowiązuje zasada mówiąca o tym, że nielegalnie zdobyte dowody nie mogą być użyte w sądzie. Tak jest np. w Stanach Zjednoczonych. W związku z powyższym należy stwierdzić, że taka korespondencja może być użyta w sądzie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 10.2.2010

  Kiedy jestem uprawniony do żądania ustanowienia obrońcy z urzędu?

  Porada wskaże Ci jakie warunki musisz spełnić, by móc domagać się ustanowienia obrońcy z urzędu. Czy będziesz musiał zapłacić wyznaczonemu przez sąd obrońcy? Jakie są jego obowiązki (...)

 • 3.11.2011

  Jakie szczególne dokumenty są uznawane za faktury VAT?

  Przepisy rozporządzenia fakturowego uznają za faktury VAT pewne specyficzne dokumenty. Wszystkie te dokumenty przedstawiamy poniżej. Za faktury VAT uznaje się m.in. rachunki, o których mowa w art. (...)

 • 26.9.2016

  Uprawnienia pokrzywdzonego przestępstwem

  Pokrzywdzonym jest osoba, która ucierpiała w wyniku przestępstwa, tzn. gdy przestępstwo naruszyło jej dobro prawne albo mu zagrażało. Dobrem prawnym, o którym mowa może być jakiekolwiek (...)

 • 26.8.2009

  Biegły sądowy. Zbyt łatwo nim zostać

  Rozmowa z adwokatem Michałem Krysztofowiczem z kancelarii w Warszawie na temat roli biegłych w postępowaniu karnym.

 • 22.8.2018

  Kiedy e-dowody? Rozporządzenie do ustawy o e-dowodach

  Planuje się, że nowe dowody będą wydawane od marca 2019 r. Wymagania techniczne dla warstwy elektronicznej dowodu osobistego, które pozwolą zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa, (...)