Dziedziczenie zstępnego spadkobiercy

Pytanie:

Jestem w trakcie rozwodu, od 2 lat w faktycznej separacji, od 6 miesięcy mam sądowo zniesioną ustawową wspólność majątkową. Mężowi zmarła matka. Jej majątek to mieszkanie - własność hipoteczna. Czy mojemu małoletniemu dziecku przysługuje prawo do zachowku po zmarłej babce? Z tego co wiem, małżonek jest jedynym spadkobiercą. Jakie kroki prawne należy podjąć i w jakim terminie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Wnukowi spadkodawcy należy się zachowek tylko wówczas, gdy byłby on powołany do spadku z ustawy (art. 991 ustawy Kodeks cywilny), a zgodnie z art. 931 k.c. dalsi zstępni spadkodawcy (wnukowie) są powołani do spadku z ustawy dopiero wówczas, gdy dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku. Z treści pytania wynika, że żyje dziecko spadkodawcy (Pani mąż, a ojciec dziecka), zatem Pani dziecko nie byłoby powołane do spadku z ustawy, a co za tym idzie nie przysługuje mu uprawnienie do zachowku. Natomiast jeśli Pani mąż odrzuci spadek po zmarłej matce, Pani syn, jako jego zstępny będzie dziedziczył w jego miejsce.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 29.8.2018

    Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

    Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

  • 27.5.2017

    Prawo spadkowe - Sprawdź co reguluje prawo spadkowe?

    Określone prawa i obowiązki majątkowe (prawa rzeczowe, wierzytelności i długi) z reguły (z wyjątkami) nie gasną z chwilą śmierci ich dotychczasowego podmiotu (czyli spadkodawcy), ale przechodzą (...)

  • 8.12.2016

    Zrzeczenie się spadku - Gdy nie chcesz po kimś dziedziczyć

    Zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym, jeżeli spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu to w momencie otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy) obowiązują przepisy ustawowe dotyczące (...)

  • 16.8.2016

    Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

    Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)

  • 12.9.2016

    Czy i kiedy dziedziczy rodzeństwo spadkodawcy?

    Nie może być wątpliwości, że rodzeństwo spadkodawcy dziedziczy zawsze wtedy, gdy zostanie powołane do spadku w drodze ważnego testamentu. Gdy jednak zmarły nie przekazał potomnym swej ostatniej (...)