Dziedziczenie zstępnego

Pytanie:

9 lat temu zmarła moja babcia. W momencie śmierci była wdową. Jej jedyna córka, czyli moja mama zmarła w ubiegłym roku. W momencie śmierci była rozwódką po podziale majątku. W tej chwili żyje kilkoro z rodzeństwa babci. Do tej pory nie była otwierana sprawa o dział spadku po babci. Czy w tej chwili otwierając taką sprawę muszę uwzględniać rodzeństwo babci? Moja mama nie wiedziała, że babcia zostawiła jakikolwiek spadek. Natomiast ja mam postanowienie sądu o nabyciu spadku po swojej mamie w całości.

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W takiej sytuacji powinien Pan teraz złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po babci, gdyż jest Pan następcą prawnym po swojej mamie. Skoro babcia Pana była wdową a ponadto Pana mama była jej jedyną córką, to cały majątek po babci dziedziczy zgodnie z ustawą Pan. Rodzieństwo spadkodawcy mogłoby być powołane do spadku tylko w braku zstępnych. Tutaj zstępnym jest Pan i nie ma znaczenia, że jedynym.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 12.9.2016

  Czy i kiedy dziedziczy rodzeństwo spadkodawcy?

  Nie może być wątpliwości, że rodzeństwo spadkodawcy dziedziczy zawsze wtedy, gdy zostanie powołane do spadku w drodze ważnego testamentu. Gdy jednak zmarły nie przekazał potomnym swej ostatniej (...)

 • 15.11.2016

  Dziedziczenie spadku przez rodzeństwo spadkodawcy

  Powołanie do spadku może wynikać z testamentu lub z mocy samego prawa. W przypadku dziedziczenia testamentowego wola spadkodawcy wynika z samego testamentu. Natomiast jeżeli nie zachodzi sytuacja dziedziczenia (...)

 • 24.7.2018

  Porządek dziedziczenia w przypadku braku testamentu

  Jeśli spadkodawca nie sporządził testamentu albo jego testament okazał się nieważny, czy też testament został odwołany przez spadkodawcę bądź powołany do spadku w testamencie spadkobierca (...)

 • 30.6.2018

  Jak obliczyć wysokość zachowku?

  Prawo spadkowe wyposaża określone osoby (zstępnych, małżonka i w zasadzie rodziców spadkodawcy) w instrument, umożliwiający uzyskanie należnej im części spadku w sytuacji, gdy testator (...)

 • 20.5.2018

  Czym jest zachowek?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)