Dzień wolny dla honorowego krwiodawcy

Pytanie:

Mam pytanie dotyczące odbioru dnia wolnego z tytułu honorowego oddawania krwi. Czy pracownikowi należy się odbiór całego dnia wolnego czy tylko ma usprawiedliwione godziny nieobecności niezbędne do oddania krwi?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. Pracodawca jest również obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy. Samo brzmienie, sposób skonstruowania tego przepisu wskazuje, iż nie jest ustanowione prawo pracownika do dnia wolnego, ale obowiązek pracodawcy do zwolnienia pracownika od obowiązku wykonywania pracy przez czas niezbędny do wykonania czynności związanych z oddawaniem krwi. W efekcie pracownik ma w takim przypadku tylko usprawiedliwione godziny nieobecności w pracy.


Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

misiek

2.10.2009 9:5:55

Re: Dzień wolny dla honorowego krwiodawcy

Witam mam problem czy dni wolne odpracy za oddanie krwi mogą byc odliczane od naliczanie "trzynastki" jesli w swietle ustawy są one dniami wolnymi i płatnymi Serdecznie proszę o podanie podstawy prawnej Z góry dziękuje


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Terminy złożenia zeznań podatkowych za 2019 rok

  Ministerstwo Finansów poinformowało o terminach złożenia zeznań podatkowych za rok 2019. Początkiem terminu jest dzień 15 lutego 2020 r.

 • Dodatkowe dni wolne od pracy

  Czy za święto przypadające w niedzielę 15 sierpnia, Święto Wniebowzięcia NMP, przysługuje dodatkowy dzień wolny? Czy wiesz już wszystko o dniach wolnych od pracy? Masz wątpliwości, czy pracodawca (...)

 • 3 maja i 1 listopada - dodatkowe dni wolne?

  Kodeks pracy nakazuje, aby tydzień pracy miał w tzw. okresie rozliczeniowym (podstawowy to 4 miesiące) przeciętnie 40 godzin. Zasadą jest też, że tydzień pracy składa się z 5 dni i 8 godzinnego (...)

 • Wolne w Wielki Piątek w Austrii

  Przyznanie w Austrii dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek tylko pracownikom należącym do niektórych Kościołów stanowi zakazaną przez prawo Unii dyskryminację ze względu na religię. (...)

 • Praca zmianowa

  Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czasie pracy, w ruchu (...)

NA SKÓTY