Faktura korygująca

Pytanie:

Kontrahent wystawił mi fakturę VAT z terminem płatności 30 dni. Faktura została wystawiona 28 listopada 2003 r. Termin płatności przypadał na 27 grudnia 2003 r. Płatności uregulowałem ponad 6 miesiecy po terminie, czyli w czerwcu 2004 r. Czy po takim terminie można wystawić fakturę korygującą odnośnie terminu płatności, tzn. aby na fakturze korygujacej był faktyczny termin zapłaty, czyli czerwiec 2004 r., a nie grudzień 2003 r.?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Fakturę korygującą wystawia się, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury bądź w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zmiana terminu płatności po wystawieniu faktury nie może być na ogół uznana za pomyłkę na fakturze, ale po prostu zmianę warunków płatności, która nie wymaga wystawienia faktury korygującej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.6.2013

  Faktura korygująca, nota korygująca, duplikat faktury kiedy wystawiać?

  Faktury korygujące (zwane powszechnie „korektami”) oraz noty korygujące wystawiane są w sytuacjach, które wymagają poprawy zapisów dokonanych fakturami VAT. Rodzaj „korekty” (...)

 • 18.9.2018

  E-fakturowanie w zamówieniach publicznych

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowalne lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym. Umożliwi (...)

 • 26.4.2017

  Wystawianie faktur

  Faktura jest podstawowym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług - jej posiadanie, co do zasady warunkuje możliwość odliczenia podatku naliczonego (...)

 • 10.12.2011

  Kiedy można anulować fakturę?

  Kwestia anulowania faktury nie jest uregulowana ani w przepisach ustawy o VAT, ani też w przepisach wykonawczych do niej. Nie oznacza to jednak, że w praktyce podatnicy nie mogą anulować faktury. Możliwość (...)

 • 27.2.2012

  Terminy wystawiania faktur VAT

  Ogólny termin wystawienia faktury jest dość istotny w aspekcie momentu powstania obowiązku podatkowego. Ponieważ obowiązek – w razie wystawienia faktury – powstaje z chwilą jej wystawienia, (...)