Bilans likwidacji spółki z o.o.

Pytanie:

"Na jaki dzień należy sporządzić bilans likwidacyjny w przypadku, gdy uchwała zgromadzenia wspólników o likwidacji spółki z o.o. jest z datą 01.02.2006, a wpis do KRS został dokonany w dniu 01.03.2006? W jakiej wysokości będzie majątek do podziału pomiędzy wspólników jeżeli likwidowana spółka posiada kapitał własny - 154 871,68 zł, zobowiązania krótkoterminowe - 75,39 zł, należności krótkoterminowe - 22 447,05, majątek finansowy - udziały w innej spółce z o.o. - 132 500 zł?"

Odpowiedź prawnika: Bilans likwidacji spółki z o.o.

Likwidatorzy maja obowiązek m. in. sporządzenia bilansu otwarcia likwidacji. Zgodnie z art. 12 ust. 2 i 1 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający postawienie spółki w stan likwidacji, nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia tego zdarzenia, a otwiera się je na dzień rozpoczęcia likwidacji - w ciągu 15 dni od tego zdarzenia. Otwarcie likwidacji następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcia przez walne zgromadzenie uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania. W związku z tym bilans powinien zostać sporządzony w ciągu 15 dni od dnia podjęcia uchwały, chyba że w spółce brak było likwidatorów.  Do bilansu likwidacyjnego należy przyjąć wszystkie składniki aktywów według ich wartości zbywczej.

Co do majątku, który może zostać podzielony między wspólników, to przede wszystkim należy wezwać wierzycieli spółki i zaspokoić ich roszczenia. Z tym, że sumy potrzebne do zaspokojenia lub zabezpieczenia znanych spółce wierzycieli, którzy się nie zgłosili lub których wierzytelności nie są wymagalne albo są sporne, należy złożyć do depozytu sądowego. Między wspólników dzieli się majątek pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli. Nie może on jednak nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika