e-prawnik.pl Porady prawne

Czy darowanie 40 tyś musi być przeprowadzone notarialnie i jakie będą koszty i podatek od darowizny?

Pytanie:

Chcę darować synowi 40 000 zł, na zakup działki budowlanej. Czy musi to być przeprowadzone notarialnie i jakie będą koszty i podatek od darowizny?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Czy darowanie 40 tyś musi być przeprowadzone notarialnie i jakie będą koszty i podatek od darowizny?

18.2.2004

Oświadczenie darczyńcy obejmujące darowiznę określonej sumy pieniężnej powinno być dokonane w formie aktu notarialnego w wypadku, gdy nie następuje równocześnie przekazanie tej kwoty obdarowanemu (kwota ma zostać oddana synowi do dyspozycji w terminie późniejszym). Jeżeli natomiast określona suma zostaje przekazana obdarowanemu w tym samym momencie, w którym zawierana jest umowa darowizny, nie ma obowiązku zachowania formy aktu notarialnego dla oświadczenia darczyńcy (art. 890 ustawy Kodeks cywilny). Nabycie środków pienieżnych w drodze darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn (obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na darczyńcy i obdarowanym, czyli organ podatkowy może domagać się zapłaty podatku od obydwu tych podmiotów). Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę praw majątkowych o wartości przekraczającej 9 637 zł jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej (syn, jako zstępny jest zaliczany do I grupy podatkowej rodzica), końcowy podatek od kwoty 40 000zł wyniesie zatem 1508,69 zł (822 zł 20 gr i 7% nadwyżki ponad 20 556 zł), zgodnie z art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Re: Forma umowy darowizny

Marek

20.12.2009 11:34:21

Re: Forma umowy darowizny

nie zgadzam sie z tym obliczeniem kwoty darowizny ponieważ nie zastosowano tu progresji ciągnionej

Re: Forma umowy darowizny

Marek

20.12.2009 11:34:5

Re: Forma umowy darowizny

nie zgadzam sie z tym obliczeniem kwoty darowizny ponieważ nie zastosowano tu progresji ciągnionej

Re: Forma umowy darowizny

Marek

20.12.2009 11:12:19

Re: Forma umowy darowizny

nie zgadzam sie z tym obliczeniem kwoty darowizny ponieważ nie zastosowano tu progresji ciągnionej

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ