Termin na dokonanie wpisu do KW przez sąd

Pytanie:

"Czy przepisy określają czas w jakim Sąd musi dokonać wpisu do księgi wieczystej i czy są prawne metody przyspieszenia tego wpisu?"

Odpowiedź prawnika: Termin na dokonanie wpisu do KW przez sąd

Wpis jest formą orzeczenia sądowego polegającego na ujawnieniu w księdze wieczystej powstania, przeniesienia, zmiany lub ustania prawa rzeczowego i wskazanych enumeratywnie praw osobistych i roszczeń, a także na usunięciu niezgodności ujawnionych w księdze wieczystej stanu prawnego z rzeczywistym stanem prawnym i na ostrzeżeniu o takiej niezgodności. Przepisy nie określają czasu trwania postępowania wieczystoksięgowego i terminu w jakim wniosek o dokonanie wpisu ma zostać rozpoznany. W sytuacjach przewlekłości postępowania sądowego jedyną formą nacisku jest możliwość wniesienia skargi na sędziego zajmującego się taką sprawą kierowaną do prezesa sądu. Jedyne terminy, które przewidują przepisy regulujące postępowanie wieczystoksięgowego odnoszą się do postępowania przynaglającego prowadzonego przez sąd z urzędu w sytuacji, gdy właściciel nie ujawnia swego prawa w księdze wieczystej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Irena 2011-09-07 20:33:17

    Jakie trzeba złożyć dokumenty w sądzie,aby nabyć prawo do pola uprawnego po rodzicach (7 h),którzy nie żyją już od 12 lat?? A dwadzieścia lat temu wyjechali za granicę (pozostawiając puste gospodarstwo). Nie dokonali żadnego wpisu do księgi wieczystej! Pomimo tego,że mieli pięcioro dzieci. Mało tego ostatni wpis był dokonany na babcię w latch 60-tych. Na gospodarstwie pozostały jedynie ruiny po budynkach. Pole po dziś dzień uprawia sąsiad,z którym zawarłam umowę taką,że w zamian opłaca podatek. Czy po 12-stu latach uprawiania tego pola ma do niego prawo?? Jeśli to możliwe proszę o odpowiedź,lub jakakolwiek poradę.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika