Założenie firmy konsultingowej - podstawa prawna

Pytanie:

"Chcę założyć firmę konsultingową. Jestem inżynierem, praktykiem w działalności gospodarczej. Czy mogę udzielać porad klientom nie mającym doświadczenia jak rozwiązywać nieraz drobne kłopoty które napotykają w swojej działalności. Czy mogę brać pełnomocnictwo i prowadzić w imieniu klienta rozmowy np. w spółdzielni mieszkaniowej, czy w Urzędzie Miejskim - pomagając im lub negocjując warunki spłat zadłużenia, czy kontrowersyjne decyzje urzędników. Czy mogę pisać za nich lub w ich imieniu pisma czy odwołania? "

Odpowiedź prawnika: Założenie firmy konsultingowej - podstawa prawna

Działalność jaką Pan opisuje jest stosunkowo kontrowersyjna i niejednoznaczna, ponieważ częściowo wchodzi ona w zakres ustawy o radcach prawnych i ustawy Prawo o adwokaturze. Zgodnie z ustawą o radcach prawnych, zawód radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami (zastępstwo prawne i procesowe). Ustawa przewiduje również, że zawód radcy prawnego może wykonywać tylko osoba spełniająca wymagania określone w ustawie (najważniejsze to tytuł magistra prawa i wpis na listę radców prawnych po odbyciu aplikacji), dlatego wykonywanie czynności, które są zastrzeżone dla radców prawnych sprzeciwia się regulacji ustawowej. Podobne regulacje zawiera Prawo o adwokaturze. Z tego wynika, iż wykonywanie czynności, które są z mocy ustawy zastrzeżone dla radców prawnych lub adwokatów, stanowi naruszenie przepisów prawa. Zbliżoną regulację zawiera ustawa o doradztwie podatkowym, która przewiduje, że czynności doradztwa podatkowego (m.in. udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych) są zastrzeżone dla osób fizycznych, wpisanych na listę doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych oraz biegłych rewidentów. Nie jest zatem legalne prowadzenie działalności gospodarczej, która wchodzi w zakres czynności zastrzeżonych dla tej grupy podmiotów przez ustawę o doradztwie podatkowym. Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku z dnia 26 listopada 2003 r. (SK 22/2002) uznał, iż nie można zabronić prawnikom nie będącym adwokatami lub radcami prawnymi świadczenia pomocy prawnej, bo przepisy są nieprecyzyjne i nie definiują dokładnie tego pojęcia. Natomiast zgodnie z wyrokiem NSA z 21 grudnia 2001 r., nie jest możliwe prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych w zakresie ich działalności gospodarczej, ponieważ wykonywanie takich czynności zostało zarezerwowane dla adwokatów i radców prawnych. Również, zgodnie z art. 87 ustawy Kodeks postępowania cywilnego, nie jest możliwe reprezentowanie ewentualnych klientów przed sądem, gdyż pełnomocnikiem procesowym może być jedynie adwokat lub radca prawny, ewentualnie członkowie najbliższej rodziny, pracownik osoby prawnej w sprawach tego podmiotu, a w pewnych przypadkach przedstawiciel organizacji społecznej lub rzecznik patentowy. Zatem prowadzenie działalności "doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania" (PKD 74. 14. A) jest możliwe tylko wówczas, gdy nie narusza przepisów ustaw podanych powyżej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika