Korzystanie z dachu sąsiedniej nieruchomości przy robotach budowlanych

Pytanie:

Czy w razie korzystania z dachu sąsiedniej nieruchomości bez zgody jej właściciela przy wykonywaniu robót budowlanych przy innym budynku, właścicielowi przysługują jakieś roszczenia?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Kwestię ta należy niewątpliwie interpretować, jako naruszenie prawa własności stypizowane w art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego stanowiącego, że przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. Jest to tak zwane roszczenie negatoryjne w odróżnieniu od roszczenia windykacyjnego, z którym mamy do czynienia w sytuacji zawładnięcia cudzą rzeczą. Gwoli Przykładu jako naruszenie własności, o którym mowa można wskazać, że roszczenie negatoryjne powstaje dla właściciela, gdy inna osoba nie będąc do tego uprawnioną przejeżdża lub przechodzi przez jego nieruchomość, kieruje na nią odpływ wody deszczowej, zakłada urządzenia doprowadzające gaz, łowi ryby w jego jeziorze.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY