Kosmetyki otrzymane nieodpłatnie

Pytanie:

Prowadzimy aptekę (księgi rachunkowe + VAT). Ostatnio skontaktował się z nami pewien producent kosmetyków. Zgodnie z jego promocyjnymi warunkami - jeśli nasze zamówienie przekroczy odpowiednią kwotę, to otrzymamy gratis w postaci kosmetyków za 10% wartości zamówienia. Skorzystaliśmy z tej promocji. Otrzymaliśmy fakturę na zamówiony towar oraz WZ na dodatkowe gratisowe kosmetyki. Na dokumencie WZ są wymienione kosmetyki, ilość sztuk, nazwy. Przy każdym produkcie widnieje cena 0zł. Te gratisowe kosmetyki będą u nas również do odsprzedaży. Po jakiej cenie powinniśmy wprowadzić te gratisowe kosmetyki na nasz magazyn w celu dalszej odsprzedaży? Musimy je ująć żeby były na stanie magazynowym.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W naszej opinii w tak przedstawionym stanie faktycznym powinni Państwo kosmetyki otrzymane nieodpłatnie wprowadzić do magazynu po cenie 0 zł i odprowadzić podatek dochodowy z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

W takim przypadku przy przekazaniu tych kosmetyków do sprzedaży przychód z tego tytułu również będzie opodatkowany podatkiem dochodowym.

W tym miejscu należy jednak przytoczyć treść art. 15 ust.1i ustwy o podatku dochodowym od osób prawnych (oraz art. 22 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) zgodnie z którym:

W przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi, stosownie do art. 12 ust. 5-6a, określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji zgodnie z odrębnymi przepisami, jest:

1)   wartość przychodu określonego w art. 12 ust. 5 i 6 albo
2)   wartość przychodu, określonego w art. 12 ust. 5a i 6a, powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń
- pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY