Koszt szkolenia zleceniobiorcy jako koszt firmy

Pytanie:

Czy pracodawca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu koszt szkolenia osoby zatrudnionej na podstawie umowy-zlecenie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Generalnie tak. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy (odpowiednimi przepisami na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są przepisy art. 15 ust. 1 oraz 16 ustawy).

W związku z tym, iż żaden przepis art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 16 ustawy o podatku dochodowym do osób prawnych nie wyłącza możliwości zaliczania takich wydatków do kosztów uzyskania przychodu, pozostaje rozważanie związku takich wydatków z przychodami uzyskiwanymi przez pracodawcę.

Może to być pewien kłopot. Pracodawca musi bowiem być w stanie wykazać, że wydatek na szkolenie osoby zatrudnionej na podstawie umowy-zlecenie przyczyni się, a przynajmniej może się przyczynić do uzyskiwanych przez niego przychodów. Jeśli więc prawodawca będzie w stanie racjonalnie udowodnić celowość poniesienia takiego wydatku, może być on zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. W przeciwnym wypadku nie ma takiej możliwości.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: