Koszty uzyskania przychodów a straty spowodowane włamaniem

Pytanie:

Wskutek włamania do sklepu wystąpił niedobór w rozliczeniu inwentaryzacyjnym zaznaczone mamy, iż jest to niedobór niezawiniony przez pracowników. Nadmieniam, iż towar w sklepie nie podlegał ubezpieczeniu, protokół policji jest spisany, fakt włamania potwierdzony w danym protokole, lecz nie mamy decyzji o umorzeniu ani o wykryciu sprawcy. Czy zaistniały niedobór można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów? Czy podatek VAT można odliczyć od skradzionego towaru?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W naszej ocenie możecie Państwo zaliczyć stratę do kosztów uzyskania przychodów (oczywiście zakładając, że wydatków na nabycie skradzionych towarów nie zaliczyliście Państwo do kosztów uzyskania przychodów w momencie nabycia), jak i odliczyć podatek VAT.

Przepisy nie wymagają, aby do kosztów uzyskania przychodów zaliczane były wyłącznie straty związane z ubezpieczonym towarem. Nie określają również szczegółowo wymogów udokumentowania poniesienia takich strat. W naszej ocenie fakt zgłoszenia kradzieży Policji należy uznać za wystarczający sposób udokumentowania zaistnienia włamania (nie ma potrzeby posiadania postanowienia o umorzeniu postępowania czy też wykrycia sprawcy). Jeśli zatem faktycznie strata powstała na skutek przedmiotowego włamania, jak najbardziej istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezaliczonych do tej pory do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie skradzionych towarów, jak i odliczenia podatku VAT na zasadach ogólnych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: