Koszty uzyskania przychodu do PIT-37

Pytanie:

Pracownik od 15 lipca 2006 został zatrudniony na umowę o pracę w dwóch firmach, w każdej na pół etatu. Od lipca do listopada 2006 miejsce zamieszkania i zameldowania pracownika było w innej miejscowości niż siedziby zakładów pracy. Od grudnia 2006 pracownik zamieszkuje w do tej samej miejscowości co siedziby zakładów pracy. Jak wyliczyć koszty uzyskania przychodów do PIT-37. W PIT-11 pierwszej i drugiej firmy koszty uzyskania przychodu to 613,5. Jaką kwotę kosztów uzyskania przychodów należy umieścić w PIT-37 za 2006 rok?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W 2006 r. obowiązywały następujące limity kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy (na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych):

Koszty jeden zakład

Miesięcznie

102 zł 25 gr

Rocznie

1.227 zł

Koszty kilka zakładów

Nie może przekroczyć rocznie

1.840 zł 77 gr

Dojeżdżający jeden zakład

Miesięcznie

127 zł 82 gr

Rocznie

1.533 zł 84 gr

Dojeżdżający kilka zakładów

Nie może przekroczyć rocznie

2.300 zł 94 gr

Jeśli roczne koszty uzyskania przychodów określone powyżej, są niższe od wydatków na dojazd do zakładu pracy lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Osobno obowiązują zatem zarówno powyższe limity miesięczne (za poszczególne miesiące - zależnie od aktualnej sytuacji osoby zatrudnionej: jeden zakład, czy więcej, zatrudnienie w innej miejscowości, czy w tej samej), jak i roczne dla kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli np. zakłady pracy znajdują sie w tej samej miejscowości, to w zasadzie koszty roczne wynoszą 1840,77 zł, a jeżeli w różnych - to koszty wynoszą 2300,94 zł. Bez znaczenia jest wymiar czasu pracy. Koszty przysługują w obu zakładach. W zeznaniu rocznym trzeba dokonać korekty odliczeń, aby nie przekroczyć obowiązującego limitu przy zatrudnieniu w więcej niż jednym zakładzie pracy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: