Koszty związane z delegacją

Pytanie:

Posiadam oddział firmy, w którym zatrudniam 3 pracowników. Zamierzam wszystkich troje oddelegować z dniem 15.01.2005 r. do pracy w siedzibie firmy w innej miejscowości (oddalonej o 200 km). Zapewniam im noclegi. Wiem, że mogę dokonać takiego oddelegowania, bez zmiany warunków umowy na trzy miesiące. Co, jeśli pracownik nie wyrazi na to zgody? Kiedy najpóźniej powinnam wręczyć pracownikom zawiadomienie o oddelegowaniu? Jakie koszty muszę im pokryć w związku z trzymiesięcznym oddelegowaniem?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający trzech miesięcy, jeżeli jest to uzasadnione jego szczególnymi potrzebami. Nie trzeba w tym przypadku dokonywać wypowiedzenia zmieniającego. Pracownik nie może się sprzeciwić powierzeniu innej pracy na czas do trzech miesięcy, jeżeli nowa praca odpowiada jego kwalifikacjom i nie powoduje obniżenia wynagrodzenia. W razie spełnienia ustawowych przesłanek wskazanych powyżej odmowa świadczenia pracy może stanowić ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Kodeks nie określa terminu, w którym należy powiadomić pracownika o możliwości powierzenia innej pracy. Jednak mając na uwadze znaczną odległość nowego miejsca pracy od miejsca zamieszkania pracownika należy mieć na uwadze art. 8 kodeksu pracy. Nie można czynić użytku ze swego prawa, jeżeli jest to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. W związku z tym, mimo braku wyraźnego obowiązku, należy się zastanowić czy nie należy odpowiednio wcześniej powiadomić pracownika np. z powodu mogącej trwać dłuższy okres rozłąki z rodziną. Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Mając do czynienia z powierzeniem innej pracy do trzech miesięcy nie następuje zmiana stałego miejsca pracy pracownika – tak więc istnieje konieczność stosowania rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, chyba że umowa o pracę lub regulamin wynagradzania ustala wyższe stawki, niż ustalone w rozporządzeniu:

§ 3. Z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:

1) przejazdów;  

2) noclegów;  

3) dojazdów środkami komunikacji miejscowej;  

4) innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.


Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 21 zł za dobę podróży. Zwrot kosztów przejazdu obejmuje cenę biletu określonego środka transportu, z uwzględnieniem przysługującej pracownikowi ulgi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje. Za nocleg w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: