Księga akcjonariuszy a GIODO

Pytanie:

Czy prowadzenie księgi akcjonariuszy spółki akcyjnej lub udziałowców spółki z o.o. podlega zgłoszeniu do Głównego Inspektora Danych Osobowych?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W sprawozdaniu GIODO z 2001 r. stwierdzono, że księgi udziałów prowadzone przez zarząd spółki z o.o. (a więc podobnie ksiegi akcjonariuszy w spółce akcyjnej) należą do zbiorów danych powszechnie dostępnych i jako takie nie podlegają zgłoszeniu. Ten pogląd jest przez część doktryny krytykowany, lecz i ta część uznaje, że księgi nie podlegają zgłoszeniu (jako że są zbiory ewidencyjne).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Adam

29.10.2010 7:33:36

Re: Księga akcjonariuszy a GIODO

Mam pytanie dotyczące wykorzystwania danych osobowych akcjonariuszy Spółki Akcyjnej umieszczonych w Ksiedze akcjonariuszy. Z posiadanej wiedzy wynika, że do uprawnionych osób, na ich adresy domowe, za pośrednictwem poczty wysłano propozycje wykupu akcji objetych w oparciu o przepisy Ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Około 760 pracowników i byłych pracowników Spółki objęło akcje. Osoby te mają wątpliwości w jaki sposób doszło do zdobycia ich danych adresowych - osobowych? Jak również, czy wykorzystanie tych danych w celu wykupu akcji nie narusza przepisów Ustawy o ochronie danych osobowych? Akcjonariusz


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: