Limit przejścia na pełną księgowość i termin

Pytanie:

"Istnieje konieczność przejścia na pełną księgowość po przekroczeniu limitu przychodów. Jaki jest limit przychodu powodujący konieczności przejścia przedsiębiorcy na pełna księgowość i jaki jest termin tego przejścia oraz - jeśli jest to limit w euro - to na jaki dzień jest wyceniane euro? Jakie są konsekwencje nie założenia ksiąg w terminie? Czy badanie osiągnięcia przychodu granicznego trzeba robić z miesiąca na miesiąc, czy z roku na rok?"

Odpowiedź prawnika: Limit przejścia na pełną księgowość i termin

Zakres podmiotowy obowiązywania przepisów ustawy o rachunkowości określa art. 2 tej ustawy.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, przepisy ustawy o rachunkowości stosuje się do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro. Jeżeli w danym roku przychody netto przekroczą ten limit, to od nowego roku podatnik zobowiązany jest założyć księgi rachunkowe.

Jak stanowi art. 3 ust. 3 ustawy o rachunkowości, wyrażone w euro wielkości, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, przelicza się na walutę polską po średnim kursie ustalonym przez Narodowy Bank Polski, na dzień 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy. Po przeliczeniu na złote limit obligujący do założenia ksiąg na 2007 r. wynosi 3.186.800 zł.

Na mocy art. 77 ustawy o rachunkowości kto wbrew przepisom ustawy dopuszcza do nieprowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzenia ich wbrew przepisom ustawy lub podawania w tych księgach nierzetelnych danych - podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika