Kwota do opodatkowania

Pytanie:

Pięć lat temu w momencie śmierci żony istniała wspólna lokata bankowa. Środki z tej lokaty wypłaciłem w kilka dni po śmierci żony, aby ponownie wpłacić, udzielając pełnomocnictwa synowi na wypadek złych zdarzeń. Postępowanie spadkowe zostało przeprowadzone we wrześniu br., uprawomocniło się 15 października 2008. Czy taka lokata wchodzi w tej chwili w skład środków pieniężnych do opodatkowania i jaką kwotę podać w zeznaniu podatkowym: kwotę z dnia śmierci żony, czy tą kwotę powiększoną o odsetki bankowe?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W przypadku śmierci jednego z małżonków pomiędzy którymi istniał ustrój wspólności majątkowej, posiadających na wspólnej lokacie bankowej określoną kwotę pieniędzy, co do zasady połowa tej kwoty jest przedmiotem dziedziczenia po zmarłym małżonku i jako taka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

 

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

W przypadku nabycia w drodze dziedziczenia określonej kwoty pieniędzy trudno jest mówić o ich cenie rynkowej. Dlatego w przypadku nabycia kwoty pieniędzy przyjmuje się, iż do podstawy opodatkowania podatkiem od spadku wlicza się kwotę nominalnie dziedziczoną (powiększoną oczywiście o odsetki naliczone do dnia śmierci małżonka, jeśli pieniądze były zdeponowane na lokacie). Dalszy sposób wydatkowania czy inwestowania pieniędzy po śmierci spadkodawcy pozostaje bez wpływu na ustalenie podstawy opodatkowania.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 25.5.2012

    Podatek od spadku – kto płaci a kto jest zwolniony?

    Konsekwencją nabycia spadku nie zawsze będzie obowiązek zapłaty podatku - stanie się tak w przypadku osób zaliczonych do tzw. zerowej grupy podatkowej.

  • 18.10.2011

    Odliczenia od podstawy opodatkowania

    Podstawę opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych stanowi dochód pomniejszony o określone w przepisach odliczenia.

  • 11.2.2015

    Karta podatkowa 2015

    Jak zmieniają się stawki karty podatkowej i ile wyniosą w 2015 roku? Jak wybrać tą metodę opodatkowania zamiast ogólnych zasad opodatkowania na podstawie skali podatkowej?

  • 10.2.2014

    Praca w Wielkiej Brytanii a obowiązek podatkowy w Polsce

    W 2006 r. została podpisana między Polską a Wielką Brytanią nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.. Zmieniony w niej został art. 22 zmieniający (...)

  • 2.5.2013

    Spóźniłeś się złożeniem deklaracji podatkowej? Co dalej?

    Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że podatnicy mają obowiązek składać w urzędzie skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym w terminie (...)