Losy mieszkania małżonka po rozwodzie

Pytanie:

Mieszkanie, w którym mieszkam wraz z żoną i dziećmi należy do mojego majątku odrębnego. Czy w tej sytuacji po rozwodzie ma zastosowanie reguła, o której przeczytałem w poradzie "Przyznanie mieszkania powinno nastąpić z reguły na rzecz tego z małżonków, przy którym pozostają wspólne dzieci, co wynika z dyrektyw zawartych w art. 58 § 3 KRiO" - (zakładam, że dzieci zostaną przy żonie)? Czy jeśli po ustaleniu przez sąd zasad wspólnego zamieszkiwania po rozwodzie postanowię sprzedać mieszkanie, to będę musiał uzyskać zgodę żony na wymeldowanie się czy też zapewnić jej inny lokal? Czy w powyższych sprawach istotne jest, że małżeństwo rozpadło się z jej winy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Skoro mieszkanie należy do Pana majątku odrębnego, to nie będzie ono podlegać podziałowi. Podziału dokonuje się tylko wobec tych składników majątkowych, które najpierw przed ustaniem wspólności majątkowej małżeńskiej stanowią jej składnik, a po ustaniu (czyli po rozwodzie) stanowią przedmiot współwłasności. Pana mieszkanie nie stanowi takiego przedmiotu współwłasności, toteż nie będzie podlegać podziałowi. Wspomniany przez Pana art. 58 w paragrafie 4 stanowi: :Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej". Proszę jednak zważyć, iż w przepisie jest mowa o wspólnym mieszkaniu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

irka_54

13.10.2010 22:52:46

Re: Losy mieszkania małżonka po rozwodzie

Witam, czy mam rozumiec, że właściciel mieszkania nie może wcale nim dysponować(np. sprzedać) jeśli kiedyś zameldował małżonka? U mnie sytuacja jest analogiczna z tą tylko różnicą,że mieszkanie jest moje i zostaję w nim z dzieckiem. Ale czy nie będę mogła go sprzedać, bo nadal po rozwodzie będzie w nim mieszkał mój mąż?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: