Mieszkanie z WAM

Pytanie:

Dostałem mieszkanie po 7 latach służby w marynarce wojennej. Wykupiłem je za 10% wartości. Zwalniam się jednak do cywila. Czy będę mógł od razu sprzedać nabyty lokal, jeśli tak, to jaki zapłacę podatek?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Ustawa określająca nabycie mieszkań od WAM zawiera odesłanie nakazujące odpowiednie stosowanie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z nią, jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu.

Oczywiście mieszkanie zawsze można sprzedać, jednak może to rodzić wyżej wskazane konsekwencje. Informacje o obowiązkach podatkowych zawiera artykuł Kiedy należy zapłacić podatek dochodowy od sprzedanej nieruchomości?

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Bart

26.4.2014 11:39:17

Re: Mieszkanie z WAM

Witam , dostałem pismo o przydziale mieszkania we Wrocławiu. Niestety nie chcę tego mieszkania , wolałbym dostawać pieniądze. Moje pytanie brzmi, jak się odwołać żeby dostawać pieniądze ? Czy mieszkanie z WAM można wynajmować ?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.1.2018

  Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja

  Tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd, orzekając rozwód, może dokonać podziału majątku, jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym. Jeśli w skład majątku wspólnego (...)

 • 29.11.2018

  Bank ziemi pod Mieszkanie Plus do zmiany

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju proponuje zmiany usprawniające pozyskiwanie i gospodarowanie gruntami przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) na realizację inwestycji w ramach programu Mieszkanie (...)

 • 5.12.2018

  Mieszkanie z licytacji komorniczej – dlaczego warto je kupić?

  Lepsza kondycja gospodarki, większe zatrudnienie oraz napływ ludności z zagranicy, pomimo rosnącej podaży na rynku deweloperskim, spowodowały wzrost cen mieszkań. W dużych miastach jak Warszawa, (...)

 • 10.6.2018

  „Mieszkanie na start” - nowy pomysł rządu!

  Od początku 2019 roku ma ruszyć system dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowych mieszkań i mieszkań w budynkach poddanych rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów (...)

 • 29.4.2019

  Bank ziemi przejmie więcej nieruchomości

  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw, który jest w Sejmie, zakłada wprowadzenie rozwiązań służących sprawnej realizacji (...)