e-prawnik.pl Porady prawne

Mój dziadek zmarł w 1938 r. na terenie Polski. Jaki przepisy znajdą zastosowanie przy teraz prowadzonym postępowaniu spadkowym?

Pytanie:

Mój dziadek zmarł w 1938 r. na terenie Polski. Jaki przepisy znajdą zastosowanie przy teraz prowadzonym postępowaniu spadkowym?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Mój dziadek zmarł w 1938 r. na terenie Polski. Jaki przepisy znajdą zastosowanie przy teraz prowadzonym postępowaniu spadkowym?

8.12.2011

Dla ustalenia osób dziedziczących po zmarłym w 1938 roku dziadku należy stosować przepisy obowiązujące w chwili otwarcia spadku tj. śmierci spadkodawcy. Uprzednio należy, wobec tego, zastosować również ówczesne przepisy dotyczące małżeńskich ustrojów majątkowych dla ustalenia, jaka część majątku przypadała małżonkom. Na terenie województw środkowych w okresie istnienia II Rzeczypospolitej obowiązywało francuskie prawo spadkowe i rodzinne, zawarte w Kodeksie Napoleona. Stosowano je na tych ziemiach w czasach Księstwa Warszawskiego, a po 1815 r. przyjęło się ono w Królestwie Kongresowym. Takie też w niezmienionym kształcie, wg oryginalnego tekstu z 1807 r. funkcjonowało w Polsce odrodzonej. Wobec tego zarówno do spadku pozostałego po dziadku, jak i majątku małżonków, zastosowanie mają przepisy Kodeksu Napoleona.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ