e-prawnik.pl Porady prawne

Możliwość orzeczenia rozwodu pomiędzy małżonkami

Pytanie:

W jakiej sytuacji możliwe jest orzeczenie rozwodu pomiędzy małżonkami, na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Instytucja rozwodu uregulowana została w art. 56 kro. Artykuł ten stanowi:

§ 1. Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

§ 2. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

§ 3. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

NA SKÓTY