e-prawnik.pl Porady prawne

Możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego

Pytanie:

W 1999 roku nabyłem nieruchomość, za którą płacę użytkowanie wieczyste Urzędowi Gminy. Jest to budynek przemysłowy , konkretnie magazyn zbożowy. Czy mogę zamienić użytkowanie wieczyste na własność? Gdzie mam się z tym zwrócić? I jak przebiega ewentualnie procedura?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego

30.11.2005

Gmina, co do zasady, nie ma obowiązku przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Sprzedaż nieruchomości będącej w użytkowaniu wieczystym zależy od decyzji właściciela tej nieruchomości-w omawianej sytuacji od gminy. Ustawa o gospodarce nieruchomościami stanowi, iż nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być, w trakcie trwania tego stosunku, sprzedana wyłącznie użytkownikowi wieczystemu. W takiej sytuacji użytkowanie wieczyste wygasa. Na poczet ceny nieruchomości gruntowej sprzedawanej jej użytkownikowi wieczystemu zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości, określoną według stanu na dzień sprzedaży.

Szersze omówienie problematyki możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności znajduje się w odpowiedziach: Przesłanki przekształcenia użytkowania wieczystego oraz Przekształcenie użytkowania w prawo własności

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ