Zapłata przez osobę trzecią

Pytanie:

"W wyroku karnym skazany został zobowiązany do naprawienia poszkodowanemu szkody poprzez zapłatę na jego rzecz na rachunek bankowy określonej kwoty pieniężnej (równowartość ukradzionego mienia). Za skazanego zapłaciła osoba trzecia, nie podając, na jakiej podstawie prawnej dokonuje zapłaty, zawierając w treści przelewu oznaczenie osoby skazanego oraz tytuł -naprawienie szkody poszkodowanemu z sygnaturą akt sprawy karnej zakończonej prawomocnym wyrokiem skazującym. Czy taki sposób zapłaty kwoty określonej w wyroku karnym przez osobę trzecią jest prawnie skuteczny? Jakie skutki może to spowodować dla poszkodowanego? Czy poszkodowany i sąd powinni uznać, że skazany naprawił szkodę? "

Odpowiedź prawnika: Zapłata przez osobę trzecią

Z pytania nie wynika, co było podstawą do nakazania naprawienia szkody. Domyślamy się, iż pytanie nie dotyczy sytuacji, w której sąd zasadził odszkodowanie w postępowaniu karnym na skutek cywilnego pozwu osoby pokrzywdzonej, lecz środka karnego lub probacyjnego. Z punktu widzenia prawa karnego opisane w pytaniu działanie nie stanowi prawidłowego wykonania obowiązków przez skazanego. Orzeczenie takiego dopuszczalne jest także w postaci solidarnego zobowiązania współsprawców przestępstwa do naprawienia wyrządzonej szkody w całości lub w części (uchwała SN z 13 grudnia 2000 r., I KZP 40/2000, OSNKW 2001, nr 1-2, poz. 2). Jeśli szkodę naprawił inny współsprawca, to obowiązek orzeczony wyrokiem sąd został spełniony zarówno z punktu widzenia prawa cywilnego, jak i karnego. W takim (ale tylko w takim) przypadku nie będzie więc podstaw np. do zarządzenia wykonania zawieszonej wcześniej kary.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika