Niewłaściwe wykonanie pracy przez kierownika budowy

Pytanie:

Witam. Jestem w trakcie budowy domu. W wyniku działań kierownika budowy prace zostały źle wykonane a on nie chce ich wykonać ponownie. W jakim trybie sądowym powinienem dochodzić swoich praw?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeśli chodzi o tryb to będzie to postępowanie gospodarcze (jeśli kierownik prowadzi działalność gospodarczą). W takim wypadku należy dołączyć do pozwu wezwanie do dobrowolnego spełnienia świadczenia. Jeśli kierownik wykonuje pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, to właściwy będzie wydział cywilny, natomiast jeśli jest pracownikiem, to sąd pracy. Jeśli chodzi o właściwość sądu, to przy roszczeniu do 75 000 zł. (100 000 zł. w gospodarczym) właściwy będzie sąd rejonowy, a powyżej tych kwot, sąd okręgowy. W postępowaniu przed sądem będzie Pan musiał wykazać te okoliczności (i przedstawić odpowiednie dowody), przy czym ich ocena będzie należała do sądu. Ponadto pragniemy zwrócić Pana uwagę, że odpowiedzialność będzie ograniczona, jeśli kierownik jest pracownikiem (chyba, że mamy do czynienia z winą umyślną).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Uznanie długu przez dłużnika

  W doktrynie polskiego prawa cywilnego i orzecznictwie sądowym utrwalił się podział oświadczeń w przedmiocie uznania długu na właściwe i niewłaściwe uznanie długu. Dowiedz się, na czym polega (...)

 • Kto jest uczestnikiem procesu budowlanego?

  Czy dla kogokolwiek z nas ma znaczenie kto to jest i jakie ma uprawnienia uczestnik procesu budowlanego? Oczywiście, że tak! Przecież to właśnie te podmioty są odpowiedzialne za prawidłowe wykonanie (...)

 • Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

  Kupiłeś działkę budowlaną i zamierzasz postawić na niej swój wymarzony dom. Wiesz od czego zacząć - przynajmniej tak Ci się wydaje. Co innego jednak teoria, co innego praktyka. Czy w ogóle (...)

 • Zmiana nazwiska lub imienia - Jak zmienić nazwisko?

  Z pewnością nikt nie chciałby mieć nazwiska, którego brzmienie wywołuje drwiące uśmiechy wśród znajomych. Niestety zdarza się dość często, że czyjeś nazwisko lub imię może (...)

 • Umowa o roboty budowlane

  Umowa o roboty budowlane to wyspecjalizowany rodzaj umowy o dzieło. Posiada zresztą podstawowe cechy umowy o dzieło. Stronami tej umowy są wykonawca i inwestor. Przedmiotem umowy natomiast jest odpowiednie (...)

NA SKÓTY