Obowiązek rozliczania w Polsce

Pytanie:

Mam powazny dylemat z otwraciem dzialanosci gospodarczej. Dzialalnosc ma dotyczyc handlu w Internecie dokladnie na Allegro. Chcialem zalozyc firme w Polsce jednak nie pozwalaja mi na to obecne przepisy. Mieszkam za granica i dokonuje zakupu roznych rzeczy tez zagranica na ktore nie mam faktur. Zgodnie z polskim prawem paragon nie jest dowodem ksiegowym. Wiec moj pomysl polega na calkowitym prowadzeniu dzialanosci z zagranicy co jest dla mnie duzo latwiejsze, dokladnie z Anglii na Allegro. Moje pytanie jakie warunki musze spelniac by nie rozliczac sie w Polsce? Jestem wymeldowany w Polsce, przebywam w Anglii ponad 4 lata, gdzie mam adres zamieszkania, nowy towar bedzie kupowany tutaj i sprzedawany na Allegro, wplaty beda przelewane prosto na moje angielskie konto, wysylki beda prowadzone takze stad lub za pomoca kurierow do Polski do odbiorcow, mam zamiar takze otworzyc firme w Anglii, adres na Allegro takze angielski czyli tak na prawde nic wspolnego z Polska. Czy to wszystko wystarczy mi aby uniknac obowiazku rozliczania sie w Polsce? Jesli nie prosze o pomoc jak to \'\'omniac\'\'.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Stała sprzedaż towarów poprzez portal aukcyjny i uzyskiwanie z tego tytułu przychodów może być uznane za prowadzenie działalności gospodarczej, a jako takie powinna być opodatkowana w szczególności podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z działalności gospodarczej. Zgodnie z doniesieniami prasowymi organy podatkowe kontrolują portale aukcyjne, aby ujawnić osoby, które prowadzą stałą sprzedaż bez zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Jeśli jednak dana osoba posiada miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii (posiada tzw. rezydencję podatkową brytyjską, potwierdzoną certyfikatem rezydencji) i prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie w Wielkiej Brytanii i nie prowadzi działalności w Polsce, a jedynie wykorzystuje portal aukcyjny do sprzedaży, będzie mogła twierdzić, że nie wykonuje w Polsce działalności gospodarczej, w tym nie ma tzw. zakładu, a więc nie powinna być opodatkowana w Polsce.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

wyspiarz

15.10.2013 15:37:32

Re: Obowiązek rozliczania w Polsce

Odpowiedź nie jest do końca prawidłowa. Krajem opodatkowania w tym wypadku jest GB i nie ma znaczenia Twoje obywatelstwo, rezydencja, czy stały meldunek. Jednak UE wprowadziła widełki 30-100tys Euro dla sprzedaży detalicznej (każdy kraj może samodzielnie regulować kwotę w w/w przedziale.) Po przekroczeniu danego progu musisz już zarejestrować firmę w Polsce (niestety nie wiem ile ten próg wynosi w PL, w GB jest ok 97tys euro) Poza tym i tak musisz zalożyć działalnośc w GB, więc będą wystawiane Ci faktury. Jeżeli mimo wszystko zdecydowałbyś się na dg. w Polsce, to możesz otrzymywać faktury z VAT 0% i naliczać ten VAT w Polsce.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: