Obowiązek zwrotu weksla

Pytanie:

Nasz kontrahent jest w posiadaniu naszego weksla in blanco bez protestu z deklaracją wekslową stwierdzajacą, że weksel służy do zabezpieczenia należności wynikających z umowy agencyjnej. Nie posiadamy żadnych zaległości płatniczych ale kontrahent zbankrutował. Czy posiadacz weksla może go użyć i w jaki sposob my możemy go unieważnić?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Posiadacz weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową może wypełnić weksel tylko w sytuacjach wskazanych w deklaracji. W przeciwnym wypadku zobowiązany z weksla będzie mógł złożyć skuteczny zarzut przeciwko ewentualnemu nakazowi zapłaty. Jeżeli sytuacja określona w deklaracji wekslowej uległa zmianie - w analizowanym przypadku, jeżeli strony przestała wiązać umowa agencyjna - posiadacz weksla powinien zwrócić go wystawcy.

Tagi:  in, blanco, weksel, zwrot

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Weksel - Co to jest weksel i jak może on zabezpieczyć płatność

  Weksel jest dokumentem, w którym ktoś zobowiązuje się do zapłaty pewnej kwoty pieniędzy innej osobie. Treść i formę tego dokumentu dokładnie opisuje ustawa. Zazwyczaj jest on wręczany (...)

 • Zwrot VAT - Zasady zwrotu VAT

  W systemie podatku od towarów i usług (VAT) prawo uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest cechą umożliwiającą realizację zasady neutralności tego podatku dla podatnika (...)

 • Niebezpieczne weksle inwestycyjne

  Konsumencie, uważaj na tzw. inwestycyjne weksle nieruchomościowe. Gdy wystawca weksla ogłosi upadłość, możesz nie odzyskać pieniędzy. Jest to nowy sposób na pozyskanie kapitału, (...)

 • Jak poprawnie i skutecznie wypełnić weksel – czyli elementy składowe weksla?

  Prawo wekslowe rozróżnia dwa podstawowe rodzaje weksli. Są to mianowicie weksel własny i trasowany. Uregulowany w sposób pełny został weksel trasowany, który jest bardziej popularny (...)

 • Formy zabezpieczenia wierzytelności

  W zależności od wysokości zobowiązania możliwe są różne sposoby jego zabezpieczenia. W niniejszym artykule omówione zostały najczęstsze sposoby zabezpieczenia roszczeń stosowane (...)

NA SKÓTY