Opracowanie utworu a zgoda twórcy

Pytanie:

"Jestem dyrektorem samorządowej instytucji kultury. Chciałbym na potrzeby koncertów organizowanych przez moją instytucję zaaranżować utwory nieżyjących twórców (czyli dokonać ich opracowania). W wypadku opracowania utworu twórcy żyjącego - niezbędna jest jego zgoda. Czy taka zgoda (zgoda spadkobierców) wymagana jest również w odniesieniu do twórców nieżyjących? Czy okres, który upłynął od śmierci twórcy (70 lat) ma tu jakieś znaczenie?"

Odpowiedź prawnika: Opracowanie utworu a zgoda twórcy

Zgodnie z art. 2 ustawy prawo autorskie i prawa pokrewne, opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły. Autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy (art. 41 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy).

Za opracowanie nie uważa się utworu, który powstał w wyniku inspiracji cudzym utworem. Na egzemplarzach opracowania należy wymienić twórcę i tytuł utworu pierwotnego.

W art. 36 pkt 1 w/w ustawy wskazano sytuację w wyniku której prawa autorskie wygasają. Zgodnie bowiem, z przedmiotowym przepisem, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, autorskie prawa majątkowe gasną z upływem lat siedemdziesięciu od śmierci twórcy. Czas trwania autorskich praw majątkowych liczy się w latach pełnych następujących po roku, w którym nastąpiło zdarzenie, od którego zaczyna się bieg terminów.

Jak więc wynika z powyższego, w przedstawionym stanie faktycznym, nie jest wymagana zgoda spadkobierców autora utworu (w celu opracowania tego utworu), albowiem upłynął ustawowy okres 70 lat od śmierci autora - a więc prawa autorskie majątkowe już wygasły.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika