Zawarcie intercyzy a egzekucja składek ZUS

Pytanie:

"Mam zadłużenie w ZUS z tytułu nieopłacenia składek. Egzekucje prowadzi Urząd Skarbowy (spłacam w ratach). Z żoną mamy rozdzielność majątkową od 1998 r potwierdzoną aktem notarialnym. Zobowiązania powstały po zawarciu intercyzy. Żona ma zamiar kupić sobie nowy samochód. Zakup ma nastąpić z oszczędności żony, darowizny mojego ojca, a reszta w kredycie bankowym. Żona nie współdziałała w wykonywaniu działalności i nie osiągała z niej korzyści. Czy komornik skarbowy może dokonać zajęcia tego samochodu skoro mamy z żoną intercyzę a samochód byłby zarejestrowany na jej nazwisko?"

Odpowiedź prawnika: Zawarcie intercyzy a egzekucja składek ZUS

Do odpowiedzialności małżonka za zaległości z tytułu składek ZUS, na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, mają odpowiednie zastosowanie niektóre przepisy Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 29 § 1 Ordynacji, w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność za zobowiązania obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka. W opisywanej sytuacji, została zawarta umowa dotycząca wyłączenia ustawowej wspólności majątkowej, a więc, jak rozumiemy, w chwili obecnej małżonkowie nie posiadają majątku wspólnego, z którego można by było egzekwować zaległości. Ordynacja zapobiega jednak działaniom podatników, którzy po powstaniu zaległości chcieliby ograniczyć zakres odpowiedzialności poprzez zawieranie intercyzy. Art. 29 § 2 Ordynacji stanowi, że skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej.

W pytaniu podaje Pan jednak, że przedmiotowe zobowiązania powstały po zawarciu intercyzy, tak więc przepis art. 29 § 2 nie znajdzie zastosowania. W związku z powyższym, nie będzie mogła być prowadzona egzekucja z majątku osobistego żony. Jeżeli samochód zostanie zakupiony za kredyt zaciągnięty i spłacany przez żonę, za środki pochodzące z jej wynagrodzenia, czy też pochodzące z darowizny, którą ona otrzymała, wejdzie on do majątku osobistego żony – a więc, nie będzie mogła być prowadzona w stosunku do niego egzekucja.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika