Miejsce niebezpieczne z art. 72 Kodeksu wykroczeń

Pytanie:

"Jak rozumieć art. 72 Kodeksu wykroczeń, a mianowicie znaczenie terminu "miejsce niebezpieczne". Czy powierzchnia sklepu też może się kwalifikować jako "miejsce niebezpieczne"? Komu należy zgłosić domniemanie popełnienia wykroczenia?"

Odpowiedź prawnika: Miejsce niebezpieczne z art. 72 Kodeksu wykroczeń

Miejsce niebezpieczne nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane. Chodzi o każde miejsce, które rzeczywiście stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia. Za takie można uznać przykładowo oblodzony chodnik, chodnik nad którym zwisają sople lodu albo wilcze doły czy wraki znajdujące się na terenie kąpieliska.

Powierzchnia sklepu także mogłaby zostać uznana za miejsce niebezpieczne, ale pod warunkiem, iż rzeczywiście stanowiła zagrożenie. Przykładowo – gdyby w podłodze sklepu znajdował się nieoznaczony otwór albo podłoga zostałaby zalana (i przez to zrobiłaby się bardzo śliska), wtedy można uznać powierzchnię sklepu na „miejsce niebezpieczne”. Wykroczenie należy zgłosić Policji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Andrzej Żukowski 2011-09-30 17:56:09

    Kto jest odpowiedzialny?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika