Zajęcie przez komornika majątku spółki cywilnej

Pytanie:

"Jeżeli udział jednego ze wspólników jest określony jako 10%, to czy komornik może np: zająć konto spółki? Jakie komornik ma prawo do zajęcia majątku spółki?"

Odpowiedź prawnika: Zajęcie przez komornika majątku spółki cywilnej

W przedstawionym zagadnieniu należy rozważyć dwie sytuacje. Pierwsza, gdy wierzyciel egzekwujący jest wyłącznie wierzycielem osobistym wspólnika oraz drugi przypadek, gdy wspólnik zaciągnął zobowiązanie w imieniu spółki. W pierwszej sytuacji wierzyciel egzekwujący nie może uzyskać zajęcia rachunku bankowego spółki. Środki zgromadzone na rachunku bankowym wchodzą w skład majątku spółki, który jest majątkiem łącznym wszystkich wspólników. W takiej sytuacji wierzyciel osobisty wspólnika może uzyskać jeynie zajęcie praw wspólnika przysługujących mu na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania. Jeżeli egzekucja z majątku wspólnika okaże się bezskuteczna, wierzyciela który uzyskał zajęcie tych praw będzie mógł wypowiedzieć udział wspólnika w spółce zgodnie z art. 870 kodeksu cywilnego. W drugiej sytuacji dłużnikiem egzekwującego wierzyciela mogła stać się sama spółka. Jeżeli bowiem umowa spółki nie stanowi inaczej, każdy wspólnik spółki cywilnej upoważniony jest do reprezentowania jej w takim zakresie, w jakim jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki. Jeżeli więc wspólnik uprawniony jest do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania, mógł skutecznie zaciągnąć zobowiązanie w imieniu spółki. Jeżeli tak się stało, wierzyciel egzekwujący może żądać zajęcia rachunku bankowego spółki. Jeżeli wspólnik nie zaciągnął skutecznego zobowiązania w imieniu spółki, zajęcie takie nie może być dokonane.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika