e-prawnik.pl Porady prawne

Odpowiedzialność za długi najemcy

Pytanie:

Nie mieszkam z rodzicami od 2000 r., ale nigdy się nie wymeldowałam. Mieszkałam tymczasowo w innych miejscach - mam to potwierdzenie w dowodzie osobistym. Rodzice nie oddają mi żadnej korespondencji, chociaż zawsze ja odbierają. Moja siostra, która tam mieszka, przyniosła mi adresowane do niej pismo. Gospodarka komunalna pisze w nim, że mieszkanie jest bardzo zadłużone i wzywa mnie i siostrę do natychmiastowego spłacenia tego zadłużenia. Obie z siostrą uczymy się, ja mam stypendium socjalne i dorabiam czasami na umowę zlecenie. Do mnie to pismo nie dotarło, również siostrze rodzice nie dali tego pisma; znalazła je przez przypadek. Co w tej sytuacji możemy zrobić? To pismo było wysłane pół roku temu, siostra znalazła je dopiero teraz. Jest tam napisane, że jeśli nie spłacimy długu, będziemy umieszczone na liście dłużników, a sprawa zostanie skierowana do sądu.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za długi najemcy

10.4.2006

Zakładamy, że Pani rodzice korzystają z mieszkania na podstawie umowy najmu. Przepisy stanowią, iż za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Na tej podstawie wynajmujący zażądał zapłaty od Pani oraz od Pani siostry, kierując się danymi z ewidencji mieszkańców.

Jednakże odpowiedzialność tych osób ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania. Może Pani wykazywać, że nie nie jest Pani odpowiedzialna za czynsz i inne opłaty należne od 2000 r., gdyż od tego okresu nie zamieszkuje Pani stale z rodzicami. Pani siostra, jak wynika z pytania, nie może się niestety powołać na to samo. Wynajmujący może ściągać należność także od niej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ