Odprawa a wypowiedzenie umowy o pracę

Pytanie:

Jeśli dostanę wymówienie miesięczne umowy na czas nieokreślony np. z dniem 1 marca, to jakie wynagrodzenie mi przysługuje? Tylko za marzec czy również dodatkowo jakieś inne np. odprawa?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Pracownikowi, któremu wypowiedziano stosunek pracy przysługuje wynagrodzenie za okres wypowiedzenia. Jak podał Pan w pytaniu, w analizowanym przypadku, okres wypowiedzenia wynosi miesiąc. Zgodnie z art. 30 par. 2[1] kodeksu pracy, okresy wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli więc wypowiedzenie zostało wręczone pracownikowi np. 24 lutego, a okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, umowa ulega rozwiązaniu w dniu 31 marca. Jeżeli jednak rozwiązanie umowy o prace za wypowiedzeniem nastapiuło - tak jak podaje Pan w przykładzie - 1 marca, wówczas rozwiązanie umowy o prace nastapi 31 kwietnia. Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za okres wypowiedzenia - tj. za marzec, a w drugim opisanym przykładzie - za kwiecień. Wynagrodzenie przysługuje tylko za okres wypowiedzenia. Odprawa natomiast przysługuje pracownikom, z którymi rozwiązywana byłaby umowa o prace w szczególnych okolicznościach - z przyczyn dotyczących zakładu pracy. O szczegółach związanych z tzw. zwolnieniami grupowymi - patrz porada Zwolnienia grupowe (stan prawny obowiązujący do 31 grudnia 2003 r.) oraz Co nieco o ustawie dotyczącej zwolnień grupowych, czyli o ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników od 1 stycznia 2004 r.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: