Wstrzymanie wykonalności tytułu wykonawczego

Pytanie:

"Małżeństwo zalegało z opłatami za czynsz w spółdzielni mieszkaniowej. Z tego powodu zostało pozbawione członkostwa w spółdzielni. Spółdzielnia sprawę skierowała do sądu, który wydał prawomocny wyrok nakazujący opróżnić lokal mieszkalny w momencie otrzymania praw do lokalu socjalnego. Już po uprawomocnieniu się wyroku spółdzielnia zawarła z małżonkami umowę spłaty długu. Z pisemnej umowy to nie wynikało, lecz reprezentująca spółdzielnię prezes złożyła obietnicę odstąpienia od eksmisji po spłacie długu. Małżonkowie z przyczyn niezależnych nie dotrzymali umowy (nie wpłacili 2 rat) i zostali wezwani do opróżnienia lokalu. W tym czasie spłacili jednak zadłużenie w zupełności i od kilku miesięcy na bieżąco opłacają należny czynsz. Złożyli także do sądu pozew o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego z wnioskiem o zabezpieczenie powództwa w celu wstrzymania eksmisji. Wniosek został zwrócony, natomiast rozprawa w sprawie powództwa odbędzie się wkrótce. Spółdzielnia uważa, iż powództwo jest bezzasadne, ponieważ podstawą wydanego wcześniej wyroku było nie zadłużenie, lecz utrata członkostwa w spółdzielni spowodowana zadłużeniem (brak jest uzasadnienia wyroku). Jeśli tak, to czy w razie niekorzystnego wyroku w sprawie o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, małżonkowie będą mogli odwołać się od wyroku i czy wstrzyma to eksmisję? Czy małżonkowie jako że zajmują lokal i opłacają należny czynsz, mogą w tej sytuacji zwrócić się o ponowne przyjęcie w poczet członków spółdzielni?"

Odpowiedź prawnika: Wstrzymanie wykonalności tytułu wykonawczego

W przypadku wydania przez sąd rejonowy wyroku oddalającego powództwo o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego stronom służy apelacja do Sądu Okręgowego. Sam fakt wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego nie wstrzymuje wykonalności tytułu wykonawczego, który stanowi wyrok nakazujący opróżnienie lokalu mieszkalnego. Również wniesienie apelacji nie spowoduje wstrzymania wykonalności tytułu wykonawczego. Jedynie złożenie wniosku o zabezpieczenie powództwa oraz przyjęcie przez sąd wniosku, spowodowałoby wstrzymanie egzekucji. Jednakże skoro w pierwszej instancji sąd zwrócił wniosek o zabezpieczenia powództwa, to wielce prawdopodobne, że również w postępowaniu odwoławczym, w tych samych okolicznościach sąd zwróci wniosek o zabezpieczenie powództwa.

Ponieważ małżonkowie zostali pozbawieni członkostwa w spółdzielni, obecnie zajmują lokal bez podstawy prawnej (bezumowne zajmowanie lokalu). Małżonkowie nie mają żadnego tytułu do zajmowania lokalu, więc samo opłacanie czynszu do niczego ich nie uprawnia. Mogą oni domagać się uzyskania członkostwa w spółdzielni na podstawie art. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika