Odrolnienie, działka, rolna

Pytanie:

W jaki sposób nastąpić może odrolnienie działki?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Odrolnienie działki polega na zmianie jej przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania z rolnej na budowlaną i na wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej. Procedurę odrolnienia gruntu przeprowadza gmina jedynie w trakcie uchwalania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przy tej okazji może zdecydować, które z rolniczych terenów mają stać się budowlanymi. Jeżeli w danej gminie nie uchwalono planu albo nie ma takich zamierzeń na najbliższą przyszłość, procedura ta może znacznie się przedłużyć. Kwestia wyłączenia od produkcji rolnej uzależniona jest natomiast od jakości ziemi na takiej działce i czasem nie jest konieczna.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Jak wybudować dom na działce rolnej?

  Któż nie ma marzeń o własnym domu? Najlepiej położonym w malowniczej okolicy i niezbyt drogo. Problem zaczyna się już od momentu, kiedy chcesz kupić lub już kupiłeś działkę pod swój (...)

 • Zakup działki pod budowę domu

  Osoba, która chce kupić działkę pod budowę domu ma dwie możliwości. Może kupić działkę budowlaną albo działkę rolną, której odrolnienie związane jest z wieloma formalnościami. (...)

 • Będą zmiany w obrocie ziemią rolną

  Przygotowywane zmiany będą miały na celu m.in. złagodzenie dotychczas obowiązujących ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. 

 • Ułatwienia w obrocie ziemią

  Rada Ministrów przekazała do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

 • Reforma Wspólnej Polityki Rolnej UE

  Reforma Wspólnej Polityki Rolnej UE, która wejdzie w życie w przyszłym roku zakłada: umocnioną siłę przetargową rolników wobec supermarketów, lepsze (...)

NA SKÓTY