Zwrot odsetek budżetowych

Pytanie:

"W związku ze zmianą decyzji Urzędu Skarbowego dotyczącej kontrolowanego lipca 2006 r. w przedmiocie rozliczania podatku od towarów i usług, otrzymaliśmy z Urzędu Skarbowego zwrot dodatkowego zobowiązania 30% wraz z odsetkami. Czy owe odsetki są przychodem podatkowym, czy niepodatkowym, skoro wszelkie odsetki budżetowe są kosztem niepodatkowym?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot odsetek budżetowych

Nie stanowią przychodu odsetki otrzymane w związku ze zwrotem nadpłaconych zobowiązań podatkowych i innych należności budżetowych, a także oprocentowanie zwrotu różnicy podatku od towarów i usług, w rozumieniu odrębnych przepisów. Wskazuje na to wprost art. 12 ust. 4 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Potwierdził to również przykładowo Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w postanowieniu z dnia 3 marca 2006 r. (sygn. 1471/DPD2/ 423/161/05/JB).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika