Odsprzedaż biletów na imprezę artystyczną

Pytanie:

Czy odsprzedaż biletów na imprezę artystyczną jest karalne?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zwracamy uwagę na treść art. 133 kodeksu wykroczeń:

Art. 133. § 1. Kto nabywa w celu odprzedaży z zyskiem bilety wstępu na imprezy artystyczne,

rozrywkowe lub sportowe albo kto bilety takie sprzedaje z zyskiem, podlega karze aresztu,

ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 2. Usiłowanie oraz podżeganie i pomocnictwo są karalne.

Zbycie biletów bez zysku nie stanowi wykroczenia. Przedmiotem ochrony są interesy konsumenta, które mogą zostać zagrożone lub naruszone przez zachowania spekulacyjne opisane w art. 133 § 1, polegające na tym, że zostanie podniesiona w nieuzasadniony sposób cena biletów wstępu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 3.4.2019

    Nabór do Konkursu o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na rok 2019/II

    Przedmiotem konkursu są stypendia, mające charakter cyklicznego świadczenia finansowego, przyznawane osobom fizycznym zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką (...)

  • 7.6.2011

    Jazda bez biletów się nie opłaca

    Krajowy Rejestr Długów przygotował raport dotyczący Polaków jeżdżących bez biletów. Wynika z niego, że wiele osób nie kasuje biletów (rocznie wystawianych jest ok. 900 000 mandatów). Z tytułu (...)

  • 29.9.2018

    Emerytura dla twórców i artystów

    Twórcy i artyści mogą przejść na emeryturę przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn. Sprawdź, czy spełniasz warunki, (...)

  • 27.5.2007

    Ograniczenia w koncentracji przedsiębiorców

    Zdobycie silnej pozycji na rynku daje danemu przedsiębiorcy przewagę nad pozostałymi, działającymi w tej samej branży. Dopóki pozycja ta pozostawia konkurentom miejsce na działalność, na rynku (...)

  • 21.1.2005

    Podmioty podlegające ubezpieczeniom społecznym

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych określa krąg osób, wobec których ubezpieczenie społeczne jest obowiązkowe oraz krąg osób, które mogą ubezpieczyć się na zasadzie (...)