Odszkodowanie a sprawa karna

Pytanie:

Czy można skierować pozew cywilny przeciw sprawcy wypadku (pozew o odszkodowanie), jeśli jest już wyrok karny w sprawie (w I instancji w Sadzie Rejonowym), ale sprawę ma rozpatrzyć jeszcze sąd okręgowy (sprawca się odwołał od wyroku sądu I instancji)?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Oczywiście można skierować takie powództwo już teraz. Jednakże należy wziąć pod uwagę, że sprawa w sądzie cywilnym może zostać zawieszona do momentu rozstrzygnięcia kwestii odpowiedzialności karnej w postępowaniu karnym w II instancji. Pozwala na to przepis art. 177 § 1 pkt 4. Zawieszając postępowanie, sąd obowiązany jest interesować się przebiegiem postępowania karnego w celu kontroli swego stanowiska co do podstaw jego zawieszenia (por. post. SN z 16 stycznia 1969 r., sygn. akt I PZ 75/68).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: