Odszkodowanie za wypadek śmiertelny

Pytanie:

Rodzina jechała w nocy samochodem transit. Widoczność była ograniczona ciemnością i mżawką. W momencie wymijania się z samochodem osobowym, doszło do wypadku. Gdy obydwa pojazdy były mniej więcej na jednej linii, w tym momencie na pasie transita, tuż przed maską samochodu pojawiła się nagle sylwetka człowieka. Był to albo pasażer albo kierowca wymijanego pojazdu. Samochód osobowy stanął na swoim pasie ruchu bez zjechania do krawędzi drogi. Mężczyzna wysiadł z niego, a potem wtargnął na przeciwny pas ruchu, ponosząc śmierć na miejscu. Kierowca transita nie ponosił żadnej winy: dokumenty, stan trzeźwości, przepisowa prędkość, żadnego złamania prawa. Transit uległ uszkodzeniu. Koszty naprawy pokrył kierowca transita. Transit miał tylko ubezpieczenie w PZU od OC i NW. Nie było opłaconego AC. Po zgłoszeniu do PZU od własnego OC i do Tow. Ubezp. samochodu osobowego, obydwa Towarzystwa odmówiły wypłaty odszkodowania za poniesione szkody w wyniku wypadku, bo niby nie doszło do styczności obydwu pojazdów. Gdyby było AC, to nie byłoby sprawy, bo odszkodowanie zostałoby wypłacone. Ale przecież kierowca transita nie spowodował wypadku i nie ma w tym jego winy. Co zrobić, żeby uzyskać odszkodowanie? Gdzie się starać? Dodam, że w samochodzie osobowym była kobieta, żona tego, który zginął i jego małoletni syn. Wiadomo, że jest sytuacja przykra i niezręczna, żeby z wdową sądzić się o odszkodowanie za poniesione straty na pojeździe, gdy ona poniosła tak wielką stratę, jak utrata męża. Ona też nie ma AC ani innej prywatnej polisy na życie czy od odpowiedzialności cywilnej na osobach. Czy jest to sprawa bez wyjścia?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

 

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej obejmuje szkody wyrządzone osobie trzeciej. Oznacza to, że w razie spełnienia odpowiednich przesłanek kierowca transita będzie miał roszczenie o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia OC kierowcy samochodu osobowego. Tak samo z ubezpieczenia OC kierowcy transita może być ściągnięta suma odszkodowania dla drugiego kierowcy. Ważna jest też w tym przypadku kwestia przyczynienia się poszkodowanego do powstania lub zwiększenia szkody. Z kolei ubezpieczenia AC obejmuje sytuacje, w których samochód zostaje skradziony, ulega uszkodzeniu poza ruchem drogowym (np. na parkingu) lub uszkodzeniu bez udziału drugiego samochodu. Kwestie wypłaty odszkodowań z obu umów ubezpieczenia zależą także od treści tych umów ( w tym regulaminu czy ogólnych warunków umowy). 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Sylwia

7.6.2010 19:13:55

Pytanie

Mój maż zginął w wypadku nie wiadomo kto prowadził, jechał z dwoma braćmi maż i jego brat zginął, jak się dowiedzieć kto prowadził auto? mąż nie był pod wpływem alkoholu.

Sylwia

7.6.2010 19:12:15

Pytanie

Mój maż zginął w wypadku nie wiadomo kto prowadził, jechał z dwoma braćmi maż i jego brat zginął, jak się dowiedzieć kto prowadził auto? mąż nie był pod wpływem alkoholu.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: