Uznanie za bezskuteczne a przywrócenie do pracy

Pytanie:

"Jestem w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Wypowiedzenie trzy miesięczne, kończy się 31 grudnia 2005r. Nie godząc się z wypowiedzeniem, złożyłem pozew do sądu pracy o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne. Wiem, że w okresie wypowiedzenia sąd nie wyda wyroku. Odbyły się dopiero dwie rozprawy (w okresie październik grudzień) i w tym roku nie będzie już żadnej rozprawy. Czy zakład pracy może rozwiązać ze mną umowę o pracę, mimo nie zakończenia postępowania o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne? Drugie pytanie, czy po wręczeniu mi zwolnienia, mogę złożyć do sądu pracy kolejny pozew, tym razem o przywrócenie do pracy? W pozwie o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, nie zgadzam się z podanymi przez pracodawcę, powodami wypowiedzenia mi umowy o pracę. Jak zaznaczyłem, sąd do tej pory nie wydał wyroku w tej sprawie. Mało tego, na dotytchczasowych rozprawach poruszane były tylko sprawy formalne związane z wniesionym pozwem. Tak zwane sprawy merytoryczne nie były jeszcze przedmiotem rozpatrywania przez sąd."

Odpowiedź prawnika: Uznanie za bezskuteczne a przywrócenie do pracy

Wypowiedzenie stosunku pracy już nastąpiło i jeśli do tego czasu sąd nie orzeknie o jego bezskuteczności dojdzie do rozwiązania stosunku pracy. Pracodawca nie musi składać w takim przypadku odrębnego wypowiedzenia. Po prostu jeśli postępowanie w tym czasie się nie zakończy dojdzie do rozwiązania stosunku pracy z uwagi na złożone oświadczenie woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę.

W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, że gdy pracownik wystąpił do sądu pracy w okresie biegnącego wypowiedzenia, a orzeczenie sądu zapada już po upływie okresu wypowiedzenia, czyli wówczas gdy doszło już do rozwiązania umowy o pracę, sąd pracy zamiast orzeczenia o uznaniu wypowiedzenia za bezskuteczne orzeka o przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach nawet, gdy pracownik nie zmodyfikował roszczenia.

Składanie odrębnego pozwu jest niepotrzebne. Nie jest również potrzebne precyzowanie żądania, choć wskazane.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika