e-prawnik.pl Porady prawne

Ograniczenie uprawnień właścicielskich

Pytanie:

Dlaczego właściciel gruntu budowlanego nie ma prawa wyciąć drzewa starszego niż 5 lat, które wcześniej sam posadził bez konsultacji z gminą?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Ograniczenie uprawnień właścicielskich

1.7.2004

Jest to niewątpliwe ograniczenie prawa własności. Związane jest ono z przepisami dotyczącymi ochrony naturalnego środowiska, a dokładniej ochrony roślinności na terenach miast i wsi (art.48 ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska). Oprócz obowiązku uzyskania zgody właściciel będzie musiał także ponieść odpowiednie opłaty za usunięcie drzewa. Ograniczenia te jednak nie będą miały zastosowania w następujących przypadkach: usuwania drzew i krzewów owocowych, usuwania drzew i krzewów sadzonych na plantacjach, usuwania drzew i krzewów, których wiek nie przekracza 30 lat w przypadku, jeżeli właścicielem nieruchomości jest osoba fizyczna.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ