e-prawnik.pl Porady prawne

Ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców przez sąd rozwodowy

Pytanie:

W jakich sytuacjach Kodeks rodzinny i opiekuńczy dopuszcza ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców, przez sąd rozwodowy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Dopuszczalność stosowania ograniczenia władzy rodzicielskiej, przewidziane w art. 109 k.r.o. przez sąd rozwodowy została przyjęta w doktrynie (por. Bronisław Czech, op. cit.). Ograniczenie władzy rodzicielskiej, o którym mowa w art. 109, orzekane jest wówczas gdy dobro dziecka jest zagrożone. Wymienione ograniczenie może dotyczyć jednego lub obojga rodziców. W sprawie rozwodowej dopuszczalne jest stosowanie każdego sposobu ograniczenia władzy rodzicielskiej, wymienionego w art. 109 § 1 - w przepisie tym sposoby te wymienione są jedynie przykładowo. Wobec powyższego w grę wchodzą zobowiązanie rodziców oraz małoletniego do określonego postępowania lub skierować rodziców do placówek albo specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń, poddanie władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

NA SKÓTY