Okres wypowiedzenia umowy najmu

Pytanie:

Czy umowa najmu mieszkania zawarta między osobami fizycznymi może być: "zawarta na czas określony, do momentu, w którym właściciel zdecyduje się na zamieszkanie w wynajmowanym lokalu"?. Jeżeli tak, to jaki jest okres wypowiedzenia takiej umowy przez wynajmującego?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Umowa najmu zawarta na czas do momentu, gdy właściciel zdecyduje się na zamieszkanie w wynajmowanym lokalu należy traktować jako umowę zawarta na czas nieoznaczony. W sytuacji takiej obowiązują regulacje zawarte w przepisach kodeksu cywilnego w art. 673 i 688. Zgodnie z tą regulacją jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony obie strony umowy mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych a jeżeli takowych brak, to z zachowaniem terminów ustawowych. W zależności od tego w jakich odstępach czasu płacony jest czynsz, długość okresów wypowiedzenia wynosi: 3 miesiące,1 miesiąc lub też 3 dni. Najczęściej jednak przy wynajmie lokali mieszkalnych czynsz jest płacony miesięcznie i w tej sytuacji okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

tomek

19.7.2011 23:36:45

Re: Okres wypowiedzenia umowy najmu

dlaczego trzy miesiące jak w art. 673 jest napisane ze 1 m-c w przypadku płacenia czynszu w miesięcznych odstępach czasu.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: